خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

کرمان، ابتدای جاده هفت باغ، مرکز جامع پرتو درمانی و انکولوژی کرمان

تلفن تماس : 7-33257236-034

اتاق طراحی درمان
امروزه برای درمان بیماران مبتلا به سرطان به وسیله رادیوتراپی از نرم افزارهای سیستم درمان سه بعدی استفاده میشود. پزشکان متخصص رادیوتراپی به همراه فیزیسیست های رادیوتراپی با کمک این سیستم ها درمان مناسب را برای بیماران طراحی می کنند. پس از دریافت تصاویر سی تی اسکن بیمار پزشکان متخصص رادیوتراپی تومور و ارگان های سالم اطراف را مشخص می کنند و فیزیسیست های رادیوتراپی به طراحی فیلدهای درمانی می پردازند. متخصصین در این مرحله با سیستم طراحی درمان کاملا به روز طراحی های دقیق بیماران انجام می دهند. سیستم طراحی درمان مورد استفاده در این بخش ECLIPSE V15.1(Varian Medical Systems, Inc.) تولید شده در ایالات متحده می باشد که جزو بهترین و برترین سیستمهای طراحی درمان می باشد.
همچنین در آینده ای نزدیک به یاری خداوند این بخش درمانی مجهز به درمان IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) خواهد شد.
یکی از ویژگی های مهم این دستگاه درمانی تنوع انرژی آن می باشد. با داشتن این قابلیت مسئولان بخش رادیو تراپی قادر خواهند بود با توجه به نوع و عمق تومور بهترین انرژی را انتخاب کرده و بدین ترتیب کمترین عوارض از جمله سوختگی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.
از دیگر وظایف فیزیسیست های رادیوتراپی کنترل کیفی دستگاه درمانی می باشد که برای صحت عملکرد دستگاه ها تست های مشخص را به صورت روزانه،ماهانه و سالانه انجام می دهند. به عنوان مثال جهت اطمینان از میزان پرتو خروجی از دستگاه شتاب دهنده خطی، خروجی دستگاه به کمک ابزاری به نام Quick check به صورت دوره ای کنترل می شود تا در محدوده مجاز باشد. همچنین به صورت روزانه عملکرد مکانیکی دستگاه با تست MPC دستگاه انجام می شود. در حین زمانی که پروسه طراحی درمان انجام شود بیماران به اتاق ویزیت فرستاده می شوند و توسط رزیدنت های رادیوتراپی ویزیت شده و شرح حال از آن ها گرفته می شود. همچنین در این قسمت پزشکان رادیوتراپی توضیحاتی را قبل از شروع درمان به بیماران عزیز خواهند داد.

بخش فیزیک پزشکی و دزیمتری مجهز به ابزارهای پیشرفته در زمینه دزیمتری می باشد این بخش مجهز به سیستم دزیمتری پیشرفته Beam scan®( PTW) ساخت کشور آلمان می باشد که در بخش های مرجع پرتودرمانی دنیا نظیرCancer Therapy & Research Center واقع در سن آنتونیو(تگزاس) ایالات متحده، Centre Eugène Marquis واقع در رن فرانسه،
Yorkshire Centre for Clinical Oncology واقع در لیدز انگلستان، University Hospital of Freiburg واقع در فرایبورگ آلمان می باشد. این ابزار جهت استخراج داده های مربوط به دستگاه جهت استفاده در سیستم طراحی درمان و همچنین کنترل دوره ای پارامترهای مذکور مورد استفاده قرار می گیرد.
متخصصین فیزیک پزشکی مرکز پس از نصب دستگاه شتاب دهنده خطی اقدام به راه اندازی دستگاه جهت استفاده کلینیکال نمودند. پس از اتمام فرآیند مذکور و آماده سازی آن دستگاه و فرآیند آماده سازی آن به تایید سازمان انرژی اتمی رسیده و مجوز استفاده کلینیکال آن صادر گردید.


“بخش دزیمتری در طراحی درمان”